Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, мај 2012 година

петок, 29 јуни 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
мај 2012 година во однос на мај 2011 година изнесува 97.9.


Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во мај 2012 година, во однос на мај 2011
година, бележи пораст од 0.5%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 2.6%, а во секторот
Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 0.3%.


Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во мај 2012 година, во однос на мај
2011 година, бележи пораст кај Енергија за 0.2 %, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 8.5%,
Tрајни производи за широка потрошувачка за 5.2% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 3.0%.


Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - мај 2012 година , во однос на
периодот јануари - мај 2011 година, изнесува 98.4.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика