Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, април 2012

четврток, 31 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во
индустријата во април 2012 година, во однос на април 2011 година, изнесува 98.3.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во април 2012 година, во однос
на април 2011 година, бележи пораст од 0.7%, во секторот Преработувачка индустрија бележи
опаѓање од 2.1%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
пораст од 0.2%.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во април 2012 година,
во однос на април 2011 година, бележи пораст кај Енергија за 0.1% и Интермедијарни производи,
освен енергија за 1.1%, додека опаѓање бележи кај Капитални производи за 8.1%, Tрајни производи
за широка потрошувачка за 3.6% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 3.0%.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - април 2012 година, во
однос на периодот јануари - април 2011 година, изнесува 98.5.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика