Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, декември 2011 година

понеделник, 30 јануари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во декември 2011 година, во однос на декември 2010 година, изнесува 98.6.


Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во декември 2011 година, во однос на декември 2010 година, бележи опаѓање од 0.5%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 1,5%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 0.9%.


Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во декември 2011 година, во однос на декември 2010 година, бележи опаѓање кај Енергија за 2.5 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 2.8 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 4.4% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.2%, додека кај Капитални производи индексот е на исто ниво.


Индексот на бројот на работниците во периодот јануари- декември 2011 година, во однос на периодот јануари-декември 2010 година, изнесува 101.5.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика