Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на бројот на работниците во индустријата, ноември 2011 година

петок, 30 декември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, изнесува 98.4.


Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, бележи опаѓање од 0.6%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 1,7%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 1.2%.


Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, бележи пораст кај Капитални производи за 1,5%, додека опаѓање бележи кај Енергија за 2.7%, Интермедијарни производи, освен енергија за 1.5%, Трајни производи за широка потрошувачка за 3.3% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.6%.


Индексот на бројот на работниците во периодот јануари- ноември 2011 година, во однос на периодот
јануари-ноември 2010 година, изнесува 101.7.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика