Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на бројот на работниците во индустријата, септември 2010 година

петок, 29 октомври 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на работниците во индустријата во септември 2010 година, во однос на истиот месец од претходната година, е намален за 1.4%.

Бројот на работниците во секторот Вадење на руди и камен во септември 2010 година, во однос на септември 2009 година, е зголемен за 0.6%, во Преработувачката индустрија е намален за 1.5% и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас и вода е намален за 1.6%.

Бројот на работниците во индустријата во Република Македонија во септември 2010 година во однос на просечниот број на работници од 2005 година е намален за 15.5%.

Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - септември 2010 година, во однос на периодот јануари - септември 2009 година, изнесува 94.6.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 653

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика