Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Број на работници во индустријата, август 2010 година

петок, 01 октомври 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во август 2010 година, во однос на истиот месец од претходната година, изнесува 98.1.

Бројот на работниците во секторот Вадење на руди и камен во август 2010 година, во однос на август 2009 година, е намален за 0.4%, во Преработувачката индустрија е намален за 2.1% и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас и вода е намален за 1.0%.

Бројот на работниците во индустријата во Република Македонија во август 2010 година, во однос на просечниот број на работници од 2005 година, е намален за 15.4%.

Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - август 2010 година, во однос на периодот јануари - август 2009 година, изнесува 94.1.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 653

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика