Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на бројот на работниците во индустријата, март 2011 година

вторник, 03 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во март 2011 година, во однос на истиот месец од претходната година, изнесува 101.1.

Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во март 2011 година, во однос на март 2010 година, е зголемен за 3.7%, во Преработувачката индустрија е зголемен за 0.6% и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација е зголемен за 4.0%.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во март 2011 година, во однос на март 2010 година, бележи пораст кај Енергија за 2.9%, Интермедијарни производи, освен енергија за 4.8%и кај Капитални производи за 4.8%.

Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - март 2011 година, во однос на периодот јануари - март 2010 година, изнесува 100.9.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика