Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на бројот на работниците во индустријата, ноември 2010 година

петок, 31 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во ноември 2010 година, во однос на истиот месец од претходната година, изнесува 98.4. Бројот на работниците во секторот Вадење на руди и камен во ноември 2010 година, во однос на ноември 2009 година, е зголемен за 3.0%, во Преработувачката индустрија е намален за 2.6% и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас и вода е зголемен за 2.7%.

Бројот на работниците во индустријата во Република Македонија во ноември 2010 година, во однос на просечниот број на работници од 2005 година, е намален за 15.0%.

Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - ноември 2010 година, во однос на периодот јануари - ноември 2009 година, изнесува 95.4.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика