Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, февруари 2020 година

вторник, 31 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во февруари 2020 година, во однос на февруари 2019 година, изнесува 96.8.

Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во февруари 2020 година, во однос на февруари 2019 година, бележи опаѓање од 0.8 %, во секторот Преработувачка индустрија опаѓање од 3.6 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 0.3 %.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во февруари 2020 година, во однос на февруари 2019 година, бележи опаѓање кај Енергија за 0.6 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 4.2 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за 6.6 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4.5 %, додека пораст бележи кај Капитални производи за 0.4 %.

Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - февруари 2020 година, во однос на периодот јануари - февруари 2019 година, изнесува 96.8.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика