Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, септември 2018 година

среда, 31 октомври 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во септември 2018 година, во однос на септември 2017 година, изнесува 104.3.

Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во септември 2018 година, во однос на септември 2017 година, бележи пораст од 2.1 %, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 4.7 %, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 0.4 %.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во септември 2018 година, во однос на септември 2017 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 7.3 % и Капитални производи за 17.2 %, кај Нетрајни производи за широка потрошувачка е на исто ниво додека опаѓање бележи кај Енергија за 0.8 % и Tрајни производи за широка потрошувачка за 2.0 %.

Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – септември 2018 година, во однос на периодот јануари – септември 2017 година, изнесува 106.8.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел:

е-пошта:   
  
© Државен завод за статистика