Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, јули 2018 година

петок, 31 август 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во јули
2018 година, во однос на јули 2017 година, изнесува 107.2.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во јули 2018 година, во однос на јули 2017 година,
бележи пораст од 2.1 %, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 7.9 %, а во секторот Снабдување со
електрична енергија, гас, пареа и климатизација oпaѓање од 0.7 %.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во јули 2018 година, во однос на јули
2017 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 12.0 %, Капитални производи за
24.3 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.5 %, опаѓање бележи кај Енергија за 1.1 % и кај Tрајни
производи за широка потрошувачка за 1.8 %.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – јули 2018 година, во однос на периодот
јануари – јули 2017 година, изнесува 107.4.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика