Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, мај 2018 година

петок, 29 јуни 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во мај
2018 година, во однос на мај 2017 година, изнесува 108.9.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во мај 2018 година, во однос на мај 2017 година,
бележи пораст од 1.7 %, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 9.9 %, а во секторот Снабдување со
електрична енергија, гас, пареа и климатизација oпaѓање од 0.2 %.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во мај 2018 година, во однос на мај 2017
година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 15.0 %, Капитални производи за 28.2 % и
Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.3 %, опаѓање бележи кај Енергија за 0.7 % и кај Tрајни производи
за широка потрошувачка за 0.3 %.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – мај 2018 година, во однос на периодот
јануари – мај 2017 година, изнесува 107.5.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика