Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на бројот на работниците во индустријата, октомври 2016 година

среда, 30 ноември 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
октомври 2016 година, во однос на октомври 2015 година, изнесува 98.6.


Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2016 година, во однос на
октомври 2015 година, бележи пораст од 3.2%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од
1.8%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 0.6 %.


Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во октомври 2016 година, во
однос на октомври 2015 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1.4% и
Нетрајни производи за широка потрошувачка за 3.7%, додека пораст бележи кај Енергија за 3.1%, Капитални
производи за 4.3% и Tрајни производи за широка потрошувачка за 5.1%.


Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - октомври 2016 година, во однос на
периодот јануари - октомври 2015 година, изнесува 100.3.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика