Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, јануари 2016

петок, 11 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во
индустријата во јануари 2016 година, во однос на јануари 2015 година, изнесува 101.7.


Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во јануари 2016 година, во однос
на јануари 2015 година, е на исто ниво, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од
1.7%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација бележи пораст
од 3.4%.


Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во јануари 2016 година,
во однос на јануари 2015 година, бележи пораст кај Енергија за 2.8%, Интермедијарни производи,
освен енергија за 4.5% и Капитални производи за 18.7%, додека опаѓање бележи кај Tрајни
производи за широка потрошувачка за 1.8% и Нетрајни производи за широка потрошувачка
за 3.0%.






  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 651

е-пошта:  aneta.kostevska@stat.gov.mk 
  




© Државен завод за статистика