Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на бројот на работниците во индустријата, декември 2015

петок, 29 јануари 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
декември 2015 година во однос на декември 2014 година изнесува 101.7.


Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во декември 2015 година, во однос на
декември 2014 година, бележи опаѓање од 0.8%, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од
2.0%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација е на исто ниво.


Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во декември 2015 година, во однос
на декември 2014 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 4.5% и Капитални
производи за 16.3%, додека опаѓање бележи кај Tрајни производи за широка потрошувачка за 4.8%, Нетрајни
производи за широка потрошувачка за 1.7% и Енергија за 0.5%.


Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари-декември 2015 година , во однос на
периодот јануари-декември 2014 година, изнесува 101.8.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 651

е-пошта:  aneta.kostevska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика