Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, октомври 2014

понеделник, 01 декември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
октомври 2014 година, во однос на октомври 2013 година, изнесува 109.5.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2014 година, во однос на
октомври 2013 година, бележи опаѓање од 4.0%, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од
11.6% и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 1.6%.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во октомври 2014 година, во однос
на октомври 2013 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 6.8%, Капитални
производи за 114.1%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 6.0% и кај Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 2.9%, додека опаѓање бележи кај Енергија за 5.0%.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - октомври 2014 година, во однос на
периодот јануари - октомври 2013 година, изнесува 107.9.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 651

е-пошта:  aneta.kostevska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика