Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, јули 2014 година

петок, 29 август 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
јули 2014 година во однос на јули 2013 година изнесува 106.3.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во јули 2014 година, во однос на јули 2013
година, бележи опаѓање од 3.0%, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 7.8% и во секторот
Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 1.9%.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во јули 2014 година, во однос на јули
2013 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 4.8%, Капитални производи за
96.9%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 6.3%, кај Нетрајни производи за широка потрошувачка
е на исто ниво, додека опаѓање бележи кај Енергија за 5.1%.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - јули 2014 година, во однос на
периодот јануари - јули 2013 година, изнесува 106.9.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 849

е-пошта:  vaska.indova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика