Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, декември 2023 година

четврток, 01 февруари 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
декември 2023 година, во однос на декември 2022 година, изнесува 103.8.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во декември 2023 година, во однос на декември 2022
година, бележи пораст од 6.3 %, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 4.0 %, а во секторот Снабдување
со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 1.8 %.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во декември 2023 година, во однос
на декември 2022 година, бележи пораст кај Енергија за 3.7 % и Капитални производи за 18.7 %, додека опаѓање
бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 3.6 %, Tрајни производи за широка потрошувачка за
4.0 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.1 %.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – декември 2023 година, во однос на
периодот јануари – декември 2022 година, изнесува 101.6.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика