Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на бројот на работниците во индустријата, август 2013 година

понеделник, 30 септември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
август 2013 година во однос на август 2012 година изнесува 101.6.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во август 2013 година, во однос на август
2012 година, бележи пораст од 8.2%, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 1.0%, а во
секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 1.9%.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во август 2013 година, во однос
на август 2012 година, бележи пораст кај Енергија за 7.5%, Капитални производи за 0.3%, Tрајни производи
за широка потрошувачка за 2.8% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.4%, додека опаѓање
бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 2.2%.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари-август 2013 година, во однос на
периодот јануари-август 2012 година, изнесува 100.7.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика