Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекси на бројот на работниците во индустријата, јули 2013

петок, 30 август 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во јули 2013 година, во однос на јули 2012 година, изнесува 100.7.
Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во јули 2013 година, во однос на јули 2012 година, бележи пораст од 8.4%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 0.1%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 3.1%.
Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во јули 2013 година, во однос на јули 2012 година, бележи пораст кај Енергија за 8.5%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 3.0% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.5%, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1.8% и Капитални производи за 0.3%.
Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари - јули 2013 година, во однос на периодот јануари - јули 2012 година, изнесува 100.6.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика