Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Индустрија


Индекс на бројот на работниците во индустријата, март 2013

вторник, 30 април 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во
март 2013 година, во однос на март 2012 година, изнесува 101.7.


Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во март 2013 година, во однос на март 2012
година, бележи пораст од 7.7%, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 1.1%, а во секторот
Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 1.6%.


Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во март 2013 година, во однос
на март 2012 година, бележи пораст кај Енергија за 7.6%, Tрајни производи за широка потрошувачка за
1.4% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.2% , додека опаѓање бележи кај Интермедијарни
производи, освен енергија за 0.6% и Капитални производи за 5.3%.


Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари-март 2013 година, во однос на
периодот јануари-март 2012 година, изнесува 100.9.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 649

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика