Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Основни и средни училишта на крајот на учебната 2017/2018 година

вторник, 19 март 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2017/2018 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 188 517, што претставува намалување за 0,9 % во однос на претходната учебна година.

Во редовните средни училишта, бројот на учениците на крајот на учебната 2017/2018 година изнесува 70 861, што претставува намалување за 2,2 % во однос на претходната учебна година.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика