Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Основни и средни училишта на крајот на учебната 2016/2017 година

понеделник, 19 март 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2016/2017 година, бројот на учениците
во редовните основни училишта изнесува 190 225, што претставува зголемување за 2.8% во однос на претходната
учебна година.


Во редовните средни училишта, бројот на учениците на крајот на учебната 2016/2017 година изнесува 72 482, што
претставува намалување за 6.6% во однос на претходната учебна година.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика