Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Основни и средни училишта на крајот на учебната 2015/2016 година

петок, 17 март 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2015/2016 година, бројот на
учениците во редовните основни училишта изнесува 185 119 што претставува намалување за 1.7% во однос на
претходната учебна година.
Во редовните средни училишта, бројот на учениците на крајот на учебната 2015/2016 година изнесува 77 625
што претставува намалување за 5.1% во однос на претходната учебна година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика