Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Основни и средни училишта на крајот на учебната 2013/2014 година
- претходни податоци -


петок, 03 април 2015


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2013/2014 година,
бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 190 541 што претставува намалување за 1.8% во
однос на претходната учебна година.


Во редовните средни училишта, бројот на учениците на крајот на учебната 2013/2014 година изнесува 84 827
што претставува намалување за 4.2% во однос на претходната учебна година.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 712

е-пошта:  bekim.berisha@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика