Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


На крајот на учебната 2008/2009 бројот на учениците е намален во редовното основно образование, додека кај учениците во средното образование има благо зголемување
(претходни податоци)


четврток, 25 март 2010


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, на крајот на учебната 2008/2009 година бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 215 078 што претставува намалување за 2.6 % во однос на претходната учебна година.

Во редовните средни училишта бројот на учениците на крајот на учебната 2008/2009 година изнесува 93 164, што претставува зголемување за 0.4% во однос на претходната учебна година.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 612

е-пошта:  marika.trajkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика