Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Основни и средни училишта во Република Македонија на почетокот на учебната 2015/2016 година -претходни податоци-

петок, 25 март 2016


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, на почетокот на учебната 2015/2016 година
бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 185 992 што претставува намалување за 3.2% во
однос на претходната учебна година.
Бројот на учениците во редовните средни училишта, на почетокот на учебната 2015/216 година, изнесува
80 295 што претставува намалување за 3.9% во однос на претходната учебна година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 712

е-пошта:  dejan.srbinoski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика