Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Основни и средни училишта во Република Македонија на почетокот на учебната 2014/2015 година
-претходни податоци-


четврток, 26 март 2015


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, на почетокот на учебната 2014/2015 година,
бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 192 165 што претставува зголемување за 0.6%
во однос на претходната учебна година.


Бројот на учениците во редовните средни училишта, на почетокот на учебната 2014/2015 година, изнесува
83 522 што претставува намалување за 3.4% во однос на претходната учебна година.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 712

е-пошта:  lidija.pejkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика