Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Основни и средни училишта во Република Северна Македонија на почетокот на учебната 2021/2022 година

вторник, 29 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, на почетокот на учебната 2021/2022 година, бројот на
учениците во редовните основни училишта е 186 649, што претставува намалување за 0.5 % во однос на претходната
учебна година.
 
На почетокот на учебната 2021/2022 година, бројот на учениците во редовните средни училишта е 71 018, што
претставува намалување за 1.1 % во однос на претходната учебна година.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика