Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Основни и средни училишта во Република Северна Македонија на почетокот на учебната 2020/2021 година

понеделник, 29 март 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, на почетокот на учебната 2020/2021 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесува 187 555, што претставува зголемување за 0.2 % во однос на претходната учебна година.

Бројот на учениците во редовните средни училишта, на почетокот на учебната 2020/2021 година, изнесува 71 811, што претставува зголемување за 2.6 % во однос на претходната учебна година.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика