Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Вкупниот број на ученици во основното образование на почетокот на учебната 2009/2010 година намален за 2.7%

Претходни податоци


среда, 07 април 2010


Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, на почетокот на учебната 2009/2010 година во редовните основни училишта бројот на учениците изнесува 210 381 што претставува намалување за 2.7% во однос на претходна учебна година.

Во редовните средни училишта бројот на учениците на почетокот на учебната 2009/2010 година изнесува 95 343, што претставува зголемување за 1.6% во однос на претходната учебна година.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 712

е-пошта:  lidija.pejkovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика