Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Култура


Се намалува бројот на кината, прикажаните филмови и посетителите во 2009 година

четврток, 03 јуни 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година, во споредба со 2008 година, се намалува бројот на кината кои работат континуирано во текот на целата година .

Бројот на прикажаните филмови во 2009 година, во споредба со 2008 година, е намален за 20.7%, а бројот на кинопретставите е намален за 2.4%.

Во 2009 година, во споредба со 2008 година, бројот на посетителите во кината е намален за 14.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 718

е-пошта:  orhideja.prosinas@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика