Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Култура


Филмски претстави и посетители, 2019 година

петок, 15 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2019 година се опфатени 15 кина. Бројот на прикажаните филмови е 1 139, на кинопретставите 15 667, а бројот на посетителите е 539 218.

Во 2019 година, во споредба со 2018 година, бројот на прикажаните филмски кинопретстави е зголемен за 4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика