Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Култура


Филмски претстави и посетители, 2023 година

вторник, 14 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година има 18 кина. Бројот на прикажани филмови е 1 027, на кинопретстави 12 596, а бројот на посетители е 350 637. Во 2023 година, во споредба со 2022 година, бројот на прикажаните филмски кинопретстави е зголемен за 11.2 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика