Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Култура


Филмски претстави и посетители, 2020 година

петок, 14 мај 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година се опфатени 11 кина. Бројот на прикажани филмови е 452, на кинопретстави 6 020, а бројот на посетители е 128 315.

Во 2020 година, во споредба со 2019 година, бројот на прикажаните филмски кинопретстави е намален за 62 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика