+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Култура


Ликовни изложби и ликовни колонии, 2019 година

петок, 29 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2019 година, бројот на организираните ликовни изложби изнесува 539 и во споредба со 2018 година е намален за 13.3 %. Во истиот период, за 31.0 % е намален и бројот на ликовните уметници учесници на изложбите, а за 40.0 % е намален и бројот на посетителите на ликовните изложби.

Во 2019 година се организирани 32 ликовни колонии, а бројот на учесниците, во споредба со 2018 година, е зголемен за 21.0 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика