+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Култура


Ликовни изложби и ликовни колонии, 2016 година

понеделник, 29 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2016 година, бројот на организираните ликовни изложби изнесува 587 и во споредба со 2015 година е намален за 1.3 %. Во истиот период, за 1.9 % е намален бројот на ликовните уметници - учесници на изложбите, а за 0.3 % е намален бројот на посетителите на ликовните изложби.
Во 2016 година се организирани 27 ликовни колонии, а бројот на учесниците, во споредба со 2015 година, е зголемен за 4.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика