+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Култура


Ликовни изложби и ликовни колонии, 2015

петок, 27 мај 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2015 година, бројот на организираните ликовни
изложби изнесува 595 и во споредба со 2014 година е зголемен за 5.3%. Во истиот период, за 3.7% е зголемен
бројот на ликовните уметници-учесници на изложбите, а за 2.3% е зголемен бројот на посетителите на
ликовните изложби.
Во 2015 година се организирани 26 ликовни колонии, а бројот на учесниците, во споредба со 2014 година, е
зголемен за 12%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика