+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Култура


Ликовни изложби и ликовни колонии, 2020 година

петок, 28 мај 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година, бројот на организираните ликовни изложби изнесува 314 и во споредба со 2019 година е намален за 41.7 %. Во истиот период, за 44.1 % е намален и бројот на ликовните уметници учесници на изложбите, истотака за 76.3 % е намален и бројот на посетителите на ликовните изложби.

Во 2020 година се организирани 18 ликовни колонии, а бројот на учесниците, во споредба со 2019 година, е намален за 32.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика