+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Бруто-домашен производ


Бруто-домашен производ на Република Северна Македонија во 2019 година - дефинитивни податоци

понеделник, 01 ноември 2021


Според дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, добиени од годишните сметки на деловните субјекти и од други извори, бруто-домашниот производ во 2019 година изнесува 692 683 милиони денари и во однос на 2018 година е номинално зголемен за 4.8 %. Реалната стапка на раст на БДП во 2019, во однос на 2018 година, изнесува 3.9 %.

Најголемо учество на додадената вредност со 20.3 % во структурата на БДП, во 2019 година, имаат секторите: Е, Ж и З – Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли; Транспорт и складирање; Објекти за сместување и сервисни дејности со храна.

Финалната потрошувачка во 2019 година, во однос на 2018 година, номинално порасна за 4.0 %, а во структурата на БДП учествува со 79.5 %.

Учеството на извозот на стоки и на услуги во структурата на БДП во 2019 година изнесува 62.4 %.

Вредноста на инвестициите во основни средства во 2019 година изнесува 145 756 милиони денари.

Во техничката структура на инвестициите во основни средства, градежните работи учествуваат со 57.7 %, машините и опремата со 32.9 %, а останатите инвестиции со 9.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика