Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Јавен водовод и јавна канализација, 2019 година

понеделник, 22 јуни 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2019 година во јавниот водовод биле зафатени и преземени 303 911 илјади м3 вода за снабдување, што е за 0.5 % помалку во однос на 2018 година. Од вкупното зафатено количество вода, најмногу вода е зафатено од изворски води, 64.7 %, а најмалку од езера 1.0 %.

Вкупното количество испорачана вода од јавен водовод во 2019 година било за 15.9 % помалку во однос на претходната година. Според структурата на потрошувачката на вода, најголеми потрошувачи биле домаќинствата, кои потрошиле 68.2 % од вкупната испорачана вода од јавен водовод.

Вкупното количество на отпадни води во 2019 година било за 0.8 % помало во однос на 2018 година.

Од вкупното количество на испуштени отпадни води во 2019 година, 67.5 % биле непречистени, а 32.5 % пречистени отпадни води.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика