Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Континуирана професионална обука во деловните субјекти - први резултати -

петок, 05 август 2022


Во 2020 година, 2 276 деловни субјекти, т.е. 40.7 % од нив имаат организирано барем еден од видовите континуирана
професионална обука.
 
Внатрешните курсеви за континуирана професионална обука се застапени во 1 327 деловни субјекти, што претставува
23.7 % од вкупниот број деловни субјекти, додека надворешните курсеви се застапени со 30.2 %, односно во 1 689
деловни субјекти.
 
Континуираната професионална обука е најзастапена во деловните субјекти што имаат повеќе од 250 вработени,
односно 66.3 % од овие деловни субјекти имаат организирано барем еден од видовите континуирана професионална
обука.
 
Од вкупниот број деловни субјекти во државна сопственост, континуирана професионална обука спровеле 48.5 % од
нив.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика