Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Даноци за животната средина, 2017 година - претходни податоци -

четврток, 03 октомври 2019


Во 2017 година, во Република Северна Македонија биле платени даноци за животната средина во износ од 11 422.9 милиони денари, што е за 2.8 % повеќе отколку во 2016 година. Во 2017 година, најголемо учество во даноците за животната средина имаат даноците за енергенти со 64.4 %, по што следат даноците за транспорт со 34.7 % и даноците за загадување 0.9 %.

Во 2017 година, даноците составувале околу 1.9 % од бруто-домашниот производ, што е за 0.1 % повеќе отколку во 2016 година.

 

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика