Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животна средина


Даноци за животната средина, 2020 година – претходни податоци –

четврток, 06 октомври 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2020 година, во Република Северна Македонија биле платени даноци за животната средина во износ од 12 633.2 милиони денари, што е за 7.9 % помалку отколку во 2019 година. Најголемо намалување бележат даноците за загадување во секторот Рударство и вадење на камен. Во 2020 година, најголемо учество во даноците за животната средина имаат даноците за енергенти со 67.3 %, по што следат даноците за транспорт со 31.7 % и даноците за загадување со 1.0 %.

Учеството на даноците за животна средина во бруто-домашниот производ во 2020 година е 1.9 % и е непроменето во однос на 2019 година. 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика