Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси, прво тримесечје од 2020 година

среда, 20 мај 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупниот број превезени патници во патничкиот патен превоз изнесува 16 492 илјади во првото тримесечје од 2020 година и во однос на истиот период од претходната година е намален за 17.0 %. Според видот на превозот, бројот на превезените патници во градскиот превоз е намален за 16.9 %, во приградскиот превоз за 16.3 %, во меѓуградскиот превоз за 19.6 %, а во меѓународниот превоз за 33.2 %.

Во првото тримесечје од 2020 година, во однос на истиот период од 2019 година, вкупниот број патнички километри во патниот патнички превоз е намален за 25.7 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во градскиот превоз е намален за 4.1 %, во приградскиот превоз за 40.8 %, во меѓуградскиот превоз за 20.1 %, а во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 30.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика