Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси, четврто тримесечје од 2015 година

петок, 19 февруари 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2015 година, во однос на
истиот период од 2014 година, бројот на превезените патници во градскиот превоз е зголемен за 1.8%, во
приградскиот превоз е намален за 9.0%, во меѓуградскиот превоз е намален за 33.9%, додека во меѓународниот
превоз зголемувањето изнесува 2.7%.


Во однос на истиот период од 2014 година, бројот на патничките километри во градскиот превоз е намален за
4.5%, во приградскиот превоз за 30.4%, во меѓуградскиот превоз за 46.2%, додека во меѓународниот превоз
намалувањето изнесува 6.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика