Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници со автобуси, прво тримесечје од 2024 година

вторник, 21 мај 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупниот број превезени патници, во патничкиот патен
превоз, во првото тримесечје од 2024 година изнесува 10766 илјади и во однос на истиот период од претходната
година е намален за 17.2 %. Според видот на превозот, бројот на превезените патници во градскиот превоз е
намален за 22.2 %, во приградскиот превоз е намален за 13.1 %, во меѓуградскиот превоз е зголемен за 6.6 %, а во
меѓународниот превоз е намален за 32.6 %.
Во првото тримесечје од 2024 година, во однос на истиот период од 2023 година, вкупниот број патнички километри
во патниот патнички превоз е намален за 12.0 %. Според видот на превозот, бројот на патничките километри во
градскиот превоз е намален за 1.6 %, во приградскиот превоз е намален за 8.6 %, во меѓуградскиот превоз е
зголемен за 14.2 %, а во меѓународниот превоз намалувањето изнесува 27.7 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика