+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Иновативни деловни субјекти во периодот 2012-2014

среда, 01 јуни 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на иновативни деловни субјекти во периодот
2012–2014 изнесува 1078. Под иновативни деловни субјекти се подразбираат деловните субјекти кои во
периодот на набљудување имаат воведено иновација на производ, процес, организациска или маркетинг
иновација.


Од вкупниот број на иновативни деловни субјекти, 37.1% имаат воведено иновација на производ и процес,
35.8% имаат воведено организациски и маркетинг иновации, а 19.1% имаат истовремено воведено производ,
процес, организациски и маркетинг иновации.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика