+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Иновативни деловни субјекти во периодот 2010-2012

петок, 27 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, учеството на иновативни деловни субјекти во периодот
2010-2012, изнесува 42.8%. Под иновативни деловни субјекти се подразбираат деловните субјекти кои во
периодот на набљудување имаат воведено иновација на производ, процес, организациска или маркетинг
иновација.


Од вкупниот број на иновативни деловни субјекти, 24.7% имаат воведено иновација на производ и процес.


Од вкупниот број на иновативни деловни субјекти, 46.4% имаат воведено организациски и маркетинг
иновации.


Од вкупниот број на иновативни деловни субјекти, 18.2% истовремено имаат воведено производ, процес,
организациски и маркетинг иновации.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 647

е-пошта:  tatjana.drangovska@stat. gov.mk  jane.krsteski@stat.gov.mk
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика