Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Население


Насилната смрт во Република Македонија, 2017 година

вторник, 12 јуни 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Македонија бројот на умрените лица од насилна
смрт е намалена за 15.3 % во однос на претходната година и изнесува 421 умрено лицe. Умрените од насилна смрт
во вкупниот морталитет учествуваат со 2.1 %. Во структурата на умрените од насилна смрт според полот, и во 2017
година, како и во претходните години поголемо учество имаат машките лица, и тоа 75.1 %.


Во вкупниот број случаи на насилна смрт, најголемо учество имаат „Несреќните случаи“, со 66.0 %, потоа
„Самоубиствата“, со 26.4 % и „Убиствата“ со 7.6 %.


Во категоријата „Несреќни случаи“, на прво место се умрените лица од „Други надворешни причини за случајна
повреда“, со учество од 26.1 %.


Во категоријата „Самоубиства“, случаите кај кои смртта настапила поради „Бесење, странгулација и суфокација“
имаат најголемо учество со 15.7 %.


Во категоријата „Убиства“, доминантна причина за смрт е „Обид за нанесување телесна повреда со истрел од друго и
од неозначено огнено оружје“, со учество од 2.4 % во однос на вкупниот број случаи од насилна смрт.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика